Ja porcijas šķiet pārāk lielas

Šis raksts tapis, jo, uzsākot Fitlap uztura plānu, klientiem nereti porcijas šķiet pārāk lielas. Vieniem tas ļoti patīk, citi attiecīgos ēdienu daudzumus vienkārši nespēj apēst.

Kāda kliente mums raksta: “Man ļoti patīk plānā esošās receptes, taču porcijas man vienkārši ir par lielu. Piemēram, šodien pagatavoju pupiņu-šķiņķa salātus. Iekļaujot visu receptē norādīto, ēdiena daudzums ir lielāks par 500 gramiem. Man šāds daudzums šķiet neiespējamā misija. Vai šie daudzumi ir pareizi un kā citi lietotāji rīkojas šādā situācijā?”

Taisnība gan – ar kvalitatīvu, veselīgu uzturs, kurā tiek izmantoti pilngraudu produkti, dārzeņi, kvalitatīvi olbaltumvielas saturoši produkti, porciju izmēru var palielināt.  ir lielas un reizēm nav vēlmes tik daudz ēst. Tad iespējams receptēs nomainīt sastāvdaļas tā, lai porcijas lielums būtu mazāks. Mēs pastāstīsim – kā.

Ja vēlies noskatīties video par to, kā nomainīt receptes un sastāvdaļas tajās, noskaties video biežāk uzdoto jautājumu sadaļā https://www.fitlap.lv/buj/ (Sadaļa  “Kā meklēt receptes?”)

Sievietes bieži ēd pārāk maz

Sievietes mēdz ēst pārāk maz, it īpaši, ja mērķis ir zaudēt svaru. Taču interesanti, ka reizēm svars nesamazinās tieši tāpēc, ka tiek ēsts tik maz! Organismam trūkst svarīgu uzturvielu – gan olbaltumvielu, gan tauku, gan ogļhidrātu un, protams, tik svarīgie vitamīni un minerālvielas, kuri tiek uzņemti ar ēdienu. Arī dažādu produktu grupu pilnīga izslēgšana no uztura, ja nav alerģiju vai citu aizliegumu, nav optimāls risinājums.

Bet ir ieteikumi un risinājumi no mūsu klientiem (jo cik cilvēku, tik veidu, kā katrs to risina).

 1. Man radās līdzīgs jautājums. Bet saprotu, ka nav nepieciešams apēst visu vienā ēdienreizē, tāpēc es sadalu pusdienas divās daļās un četru ēdienreižu vietā man ir piecas.
 2. Ar laiku kļūst skaidrs, kuras receptes der tieši man. Visas zupas, salāti patiešām ir milzīgās porcijās. Griķu un makaronu ēdieni, manuprāt, ir vidēja lieluma porcijās.
 3. Izvēlos receptes, kuras ir mazākās porcijās. Vai nomainu produktus: liesāku produktu vietā izmantoju treknākus. To kaloritāte lielāka un līdz ar to – porcija mazāka.
 4. Pašā sākumā vienās vakariņās pagatavoju salātus ar kvinoju un fetas sieru. Ak jel, kas par daudzumu! Kaudze salātu un dārzeņu, fetas siers un kvinoja vēl! Ēdām ar vīru un domājām, ka tik daudz ēdot jau nu gan no svara nevar atbrīvoties. Redz, ka sanāca gan.
 5. Dārzeņus ar zemu kaloritāti (plānā atzīmēti ar zaļu lapiņu) nav vienmēr jāpievieno tik daudz, cik norādīts. Tā arī daru. Ja gurķis 150 g, tad reizēm pielieku tikai vienu mazu gurķi. Tāpat ar salātlapām. Citās ēdienreizēs tieši otrādi – šos dārzeņus pievienoju papildus. (Piezīme: Fitlap uztura programma atļauj maltītes laikā ēst dārzeņus ar zemu kaloriju daudzumu tik daudz, cik vien vēlies. Dārzeņi ar zemu kaloriju daudzumu ir visi dārzeņi, kuru 100 g kaloritāte ir zemāka kā 20 kalorijas. Ieteicams ēst vismaz 400 g dārzeņu ar zemu kaloriju daudzumu dienā maltīšu laikā. Šie dārzeņi ar zemu kaloriju daudzumu ir: gurķi, tomāti, baklažāni, maurloki, kāposti, Ķīnas kāposti, kolrābji, paprika, ķirbji, cukinī, kabači, sēnes, mungo pupiņu asni, ledus salāti, lapu salāti, lapu bietes, ziedkāposti, rabarberi, kātu selerijas, lapu selerijas, spināti, redīsi, romiešu salāti, puravi, skābenes, citroni, sīpoli, ķiploki, loki, brokoļi.
 6. Es daru tā, ka ēdu ēdienreizi no divām receptēm. Tas ir, pie papildfunkcijām ielieku “0.5” kartupeļu salātiem un šķiņķa maizei. Pusdienās tāpat. Tā daru, jo sākumā arī man likās, ka salāti pārāk daudz. Šādi mainot vienmēr ir okei.
 7. Esmu jau pieradusi pie lielajām porcijām. Porciju lielums ļoti atšķiras no receptes un sastāvdaļām. Piemēram, ja kā auglis ir banāns, tad daudzums vienmēr ir mazāks, bet aizvieto ar meloni un uzreiz cits stāsts. Tā kā aizvietošanas funkciju var izmantot gan porciju palielināšanai, gan samazināšanai.
 8. Kartupeļu un šķiņķa-pupiņu salātu porcijas tiešām milzīgas, bet vienmēr var izvēlēties receptes, kurās porcijas ir mazākas. Es tieši tāpēc netaisu tik daudz zupas, jo vienkārši nevaru tik daudz apēst. Man iecienīts, piemēram, ir vistas karijs – normāla porcija un ļoti garšo.
 9. Ja esi zupu draugs un biezzupas Tev garšo, tad tās parasti ir mazākās porcijās.
 10. Vienmēr var uztaisīt kādu kūku vai saldo ēdienu, kuri parasti ir mazākās porcijās un ēst ēdienreizes pa daļām.
 11. Vienmēr var nomainīt receptes un mainīt sastāvdaļas, ja automātiski izvēlētās šķiet par lielu.
 12. Biežāk uzdotajos jautājumos (BUJ) ir norādīts, kuras porcijas ir lielākas izmērā un kuras mazākas. Pēc tā var orientēties vismaz sākumā. Un arī tad vēl var aizvietot liesākos produktus pret treknākiem. Vai arī ēd kādā ēdienreizē saldo ēdienu.
 13. Man mazāka porcija ir šķiņķmaizītei, mājas siera un ābolu pankūkām, smūtijiem (bet ne visiem). Es domāju, ka ar laiku arī rodas iemaņas par to, kuras porcijas Tev der vislabāk. Loģiski, ka apēst pāris sviestmaizes ir vienkāršāk kā pilnu bļodu sautējuma. It īpaši, ja apetīte nav ļoti liela.
 14. Porciju lielumi ir atkarīgi no svara… Jo vairāk liekā svara, jo lielākas porcijas. Kad svars samazinās, tad arī porcijas kļūst mazākas.
 15. Neuztraucies. Paies 2-3 nedēļas un atradīsi sev piemērotākās receptes. Man šobrīd ir kādas 25-30 mīļākās.
 16. Es pirms plāna uzsākšanas arī ēdu mazāk. Bet sapratu, ka ar visu to, ka ēdu ļoti maz, svars palielinājās. Tad nu sāku ēst pēc plāna, porcijas bija reizēm pat trīsreiz lielākas, kā līdz šim, bet svars samazinājās pamazām. Tas, ka svars samazinās lēnām ir daudz labāk ilgtermiņā.
 17. Man receptē “makaronu salāti ar pesto” ir 25 makaroni! Bet pievienoju labi daudz dārzeņu no atļautajiem un tad jau daudzums ir normāls.
 18. Ēdu 50:50 no divām receptēm. Piemēram, pusporcija sautējuma un puse “augļi un rieksti”. Tad man sanāk, piemēram, 2 mandarīni un 25 g riekstu. Tas gan nav daudz.
 19. Ja visu laiku esmu ēdusi pēc plāna, tad ar laiku porcijas vairs nešķiet tik lielas. Tā esmu novērojusi pēc savām sajūtām.
 20. Ja nu galīgi nevari apēst, tad samazini pie uzstādījumiem kalorāžu par 10%.
 21. Receptes, kurās ir rieksti, vienmēr ir mazākas.
 22. Man prieks, ka varu tik daudz ēst! Ka nav tikai salātlapas un zāļu tējas!


Vai Tev patika tas, ko lasīji? Dalies vai pievieno komentāru!

SPER PIRMO SOLI UN PIEPILDI SAVUS MĒRĶUS CEĻĀ UZ VESELU, LAIMĪGU UN AKTĪVU SEVI!


Vai vēlies ēst veselīgāk? Nekad nav par vēlu un nav labāka brīža par "te un tagad". Ēd to, kas Tev garšo sev piemērotās porcijās un veselīgākās versijās.

Izvēlieties periodu

Izvēlies maksājuma metodi